Coraz częściej decydujemy się na uprawianie sportu. Wiemy już doskonale jak ogromny wpływ aktywność fizyczna ma na nasz organizm, a jej brak odbija się negatywnie na każdym z układów tworzących nasze ciało. Wzmożony wysiłek fizyczny to ogromne obciążenie dla organizmu. Dlatego warto zadbać o to, aby dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie podnieść wydolność. Idealny okazuje się być sok wyciśnięty z buraków.
Buraki to popularne warzywa, które Polacy znają od dawna. Już przed wiekami gościły one na naszych stołach. Cenimy je za wyjątkowy smak. Przyrządzamy z nich sałatki i zupy, przygotowujemy pyszne carpaccio, dusimy. Często zapominamy jednak, że z buraków można również przygotować sok. Niezbędna jest do tego wyciskarka do soków.
Lepsza wydolność organizmu
Regularne picie soku z buraka sprawia, że wydolność organizmu poprawia się nawet o piętnaście procent. Odpowiedzialne są za to azotany, których w burakach znajduje się całe mnóstwo. Wypicie soku sprawia, że dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. W efekcie mięśnie dostają solidną porcję tlenu, który jest tak niezbędny do efektywnego treningu. Zmęczenie pojawia się dużo później, problemem nie są także zakwasy. Organizm szybciej się regeneruje. Trenować można więcej, a także dłużej.
Czego jeszcze dostarczą nam buraki?
Sok z buraka zawiera również mnóstwo witamin. Sięgając po niego, można być pewnym, że organizm otrzyma solidną porcję witaminy:
- C;
- E;
- A.
Do tego dochodzą niezwykle potrzebne witaminy z grupy B. Buraki dostarczają również:
- wapnia;
- fosforu;
- żelaza;
- magnezu;
- potasu.
Coraz głośniej mówi się o działaniu antynowotworowym buraków. Przyspieszają one przemianę materii, pomagając w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Do tego regulują pracę układu pokarmowego. Zawarte w nich składniki korzystnie wpływają na zapamiętywanie, a także zdolność koncentracji. Podczas uprawiania sportu ma to duże znaczenie. Zwłaszcza w przypadku tych osób, które postawiły na wymagające i dość skomplikowane dyscypliny. Udało się również potwierdzić działanie antydepresyjne soku z buraków.
Najlepiej sok przygotować samodzielnie
W sprzedaży dostępne są obecnie soki jednodniowe, wśród których znajdują się także te buraczane. Rozsądniej jest jednak zainwestować w wyciskarkę do soków i buraki na sok przerobić samodzielnie. Ma się wówczas pewność, że sok pozbawiony jest zbędnych dodatków smakowych, które mogłyby pogorszyć jego walory zdrowotne.
Tylko z buraka czy mieszany?
Sok z buraka jest bardzo słodki. Wiele osób opisuje jego smak jako mdły. Dlatego zaleca się zrezygnowanie z czystego soku z buraków, a zamiast tego zastąpienie go sokiem z buraków, marchwi oraz jabłek. To wyjątkowo smaczna mieszanka dostarczająca całego szeregu witamin i substancji mineralnych. Obecność jabłek sprawia, że taki sok zawiera również mnóstwo błonnika.
Sok z buraków powinni pić nie tylko sportowcy. Okazuje się świetną bronią w walce z anemią, złym samopoczuciem i kiepskim nastrojem. Jest to jedna z większych bomb witaminowych, jakie można zafundować sobie naprawdę niewielkim kosztem.