Biznes

Regały magazynowe – polskie dobro eksportowe

Polska w całej Europie, jak i na świecie jest uznanym producentem mebli. Uchodzimy za prawdziwe tak zwane zagłębie mebli tapicerowanych. Uznanie zdobywają również pochodzące z naszego kraju krzesła audytoryjne. Najlepszym tego przykładem są krzesełka zamontowane na jednym z francuskich stadionów, na którym odbywają się mecze EURO 2016.
Ważnym ogniwem polskiego przemysłu meblarskiego są meble metalowe. Dość znaczną odnogą tej branży są regały magazynowe. Jednym z największych w kraju producentów tego typu wyposażenia są podolsztyński Kart-Map, suwalski Litpol oraz bydgoski Metalkas. Firmy z północno-wschodniej części Polski, poza lokalnym rynkiem zbytu, skupiają się na ekspansji w kierunku wschodnim. Każda z tych firm rozpoznawalna jest nie tylko między Odrą a Bugiem, ale również i za granicą. Chyba nie ma w Polsce urzędu, banku, biblioteki czy muzea, w którym nie stałyby meble, w tym regały magazynowe, wyprodukowane przez którąś z tych trzech przedsiębiorstw.
Założony początkowo jako rodzinna firma pod koniec lat 50. ubiegłego wieku Metalkas oferuje swoje wyroby, w tym regały magazynowe, w takich krajach jak Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Czechy, Francja, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Bułgaria, Grecja, Turcja, Szwajcaria, Chorwacja, Holandia, Finlandia, Belgia, Szwecja, Islandia, Dania. Ułatwieniem w takiej ekspansji na rynki europejskie jest fakt otwarcia przedstawicielstw w Czechach czy ostatnio w Niemczech.
Kart-Map powstał w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Początkowo jako prywatny zakład ślusarski. Z biegiem lat rozszerzał jednak swoją działalność o meble metalowe takie jak szafy BHP czy regały magazynowe. W 2001 roku firma otrzymała certyfikat jakości zgodny z wymaganiami międzynarodowej normy ISO 9001:2000 w zakresie projektowania, produkcji i serwisu naszych mebli. Obecnie poza Polską Kart-Map sprzedaje swoje wyroby głównie na rynki wschodnie. Dominującymi kierunkami są Litwa i Rosja. Wpływ na to ma położenie geograficzne spółki.
Z kolei Litpol-Malow założony został w 1989 roku. Bardzo szybko jednak udoskonalił i rozszerzył swój asortyment, którego bardzo ważnym segmentem są regały magazynowe. Poza Suwałkami Litpol ma swoją fabrykę poza granicami Polski. Ulokowana ona została w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Przyczyniło się to głównie do penetracji tego kierunku zbytu. Dzięki temu te suwalskie przedsiębiorstwo obecne jest w innych krajach na wschód od Polski.
Jak widać tylko w przypadku tych trzech wymienionych wyżej firm, polski przemysł jest w stanie odnieść sukces na skalę europejską.

=