Jakie baterie łazienkowe wybrać do naszej łazienki?
Wchodząc do salonu z wyposażeniem łazienek lub wpisując hasło „baterie łazienkowe” w wyszukiwarce internetowej można doznać bólu głowy. Wybór jest olbrzymi. Przeróżne kształty, ceny, kolory, materiały i obce nazewnictwo nie pomagają w podjęciu decyzji. Jak się więc zabrać za temat doboru baterii nie znając się na tym? Jakie baterie wybrać, by działały bezusterkowo i by cieszyły nasze oczy długie lata?
Spróbujemy Państwu pomóc i przybliżyć problem wyboru armatury łazienkowej w poniższym artykule.
Podział baterii ze względu na sposób obsługi
- baterie dwuuchwytowe
Baterie o dwóch kurkach to klasyczne rozwiązanie używane w przeszłości. Jednym pokrętłem puszcza się zimną, a drugim gorącą wodę. Nie jest to zbyt ekonomiczne, gdyż zanim uzyska się odpowiednią dla siebie temperaturę, dużo wody musi spłynąć do kanalizacji. Ten rodzaj baterii ma jednak dziś swoich zwolenników, zwłaszcza tych, którzy preferują klasyczny wystrój i modele retro lub po prostu chcą nadać swojej łazience nutę nostalgii za tradycją.
- baterie jednouchwytowe
Jeden uchwyt, którym poruszając góra-dół i prawo-lewo uzyskujemy błyskawicznie optymalną temperaturę i pożądany strumień wody. Czysta prostota i idealna funkcjonalność w jednym. Oszczędność wody dużo większa niż w przypadku baterii z dwoma kurkami. Przy wyborze baterii jednouchwytowych warto sprawdzić czy producent wykorzystuje ceramiczne głowice i perlatory. Podniesie to znacznie żywotność baterii i pomoże zmniejszyć rachunki za wodę.
- baterie samozamykające (czasowe, przyciskowe)
Baterie czasowe to często wybierany produkt w toaletach usytuowanych w obiektach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, dworce, szpitale, urzędy, gdzie codziennie przewija się mnóstwo osób i temat oszczędności wody jest kluczowym problemem. Sposób działania jest prosty i intuicyjny. Poprzez naciśnięcie od góry głowicy uruchamiamy wodę, która po kilkunastu sekundach przepływu samoistnie się wyłącza. Zastosowanie baterii samozamykających pozwala na zaoszczędzenie 60-70% wody w stosunku do tradycyjnych baterii.
- baterie elektroniczne (fotokomórka)
Baterie elektroniczne, obok czasowych to rozwiązanie również często i chętnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej. Poprzez fotokomórkę zamontowaną w odpowiednim miejscu woda jest włączana automatycznie, gdy użytkownik podsuwa ręce nad umywalkę i wyłącza się samoczynnie po kilkunastu sekundach. Zaletami baterii z fotokomórką jest duża oszczędność wody i unikanie dotykania kranu przez użytkowników, co poprawia jego walory wizualne i higieniczne.
- baterie typu joystick
Baterie typu joystick działają podobnie jak klasyczne baterie jednouchwytowe, gdyż jednym uchwytem reguluje się płynnie temperaturę oraz ciśnienie wody, ale różnica tkwi w subtelności wykonania i czułości dotyku. Wystarczy bowiem delikatne pchnięcie palca, by uruchomić kran. Efektowne rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz.
Podział baterii ze względu na sposób zamontowania
- baterie sztorcowe (stojące)
Baterie sztorcowe są najpopularniejszym rodzajem armatury wybieranym przez użytkowników i z tego też powodu są najliczniej reprezentowane w salonach sprzedaży wyposażenia łazienek.
Montaż baterii polega na wykorzystaniu otworu w obudowie umywalki. Bateria jest łączona z instalacją za pomocą giętkich wężyków przyłączeniowych chowanych w obudowie misy lub pod blatem.
- baterie wolnostojące
Eleganckie i wytworne baterie wolnostojące cieszą oczy miłośników nowoczesnych, modernistycznych wnętrz. Wykorzystuje się je jako uzupełnienie umywalek nablatowych. Montowane są bezpośrednio do płyty lub blatu, na którym umiejscowiona jest misa umywalki.
- baterie ścienne (natynkowe)
Baterie natynkowe montuje się nad umywalką (częściej wanną), co pozwala zachować więcej miejsca na krawędziach misy. Obecnie w sklepach dostępna jest nowocześniejsza wersja baterii natynkowych niż ta, którą znamy z czarno-białych filmów. Bateria natynkowa wymaga przemyślenia montażu jeszcze na etapie prowadzenia instalacji wodnej, gdyż raz wyprowadzone otwory ze ściany nie pozwalają na zmiany.
- baterie ścienne (podtynkowe)
Wyrafinowana wersja baterii montowanej na ścianie nad umywalką. Cały mechanizm ukryty jest pod tynkiem, a na zewnątrz pozostaje estetyczna i minimalistyczna wylewka z uchwytem do regulacji wody. Całość sprawia wrażenie ascetycznego luksusu.
Częstym pytaniem z którym zwracają się klienci do dealerów armatury, to jakiej firmy wybrać baterie łazienkowe. Przy wyborze producenta armatury najlepiej kierować się warunkami gwarancyjnymi jakie oferuje, serwisem oraz troską o środowisko naturalne. Produkty odpowiedzialnych producentów pozwolą zaoszczędzić nasze opłaty za wodę i włączyć się w ogólnoświatowy ruch ochrony natury. Dobrze jest zwrócić uwagę czy producent używa nowoczesnych rozwiązań technologicznych takich jak ceramiczne głowice, perlatory. gdyż zmniejszy to nasze rachunki i wydłuży żywotność działania baterii na długie lata.
Niska cena produktów z Chin może kusić niedoświadczonych użytkowników, ale warto pamiętać, że na rynku polskim dopuszczone do użytku są wyłącznie baterie posiadające atesty i certyfikaty PZH. Niska cena łączy się często z mierną jakością wykonania i brakiem opieki gwarancyjnej. A wymiana baterii na nową po krótkim okresie użytkowania to nie tylko dodatkowy zakup nowej armatury, ale również koszt przyłączenia i demontażu starej. W najgorszych przypadkach również zwrot kosztów zalania mieszkania sąsiadów.
Rozważając wybór odpowiedniej dla nas armatury łazienkowej warto zastanowić się również w jakim stylu utrzymane są pozostałe pomieszczenia w domu, by nie zaburzać spójności architektonicznej, a zarazem dopasować łazienkę do swoich upodobań.
Wysoka jakość baterii, którą gwarantuje godny zaufania i odpowiedzialny producent baterii sotbe https://sklep.sotbe.com oraz design odpowiadający naszemu gustowi to najważniejsze kryteria, jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze armatury łazienkowej.