Dom

Oświetlenie w domu: wspomóc się dekoratorem czy wykonać „na własną rękę”

Wiele osób chcąc urządzić wnętrze gustownie korzysta z porad profesjonalnego dekoratora wnętrz. Jednak zakup mieszkania, a następnie jego wykończenie wiąże się z niemałymi kosztami, zatem chcąc ograniczyć dalsze wydatki często zdajemy się na własne siły. Przy odrobinie poczucia estetyki oczywiście można to zrobić samemu. Ważne, żeby mieć pomysł jak to zrobić i opracować własny plan tak, żeby w rezultacie całość idealnie ze sobą współgrała. Kupowanie farb, płytek, lamp, mebli i innych akcesoriów wyposażenia mieszkania na zasadzie „to mi się podoba” nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli masz już opracowany plan, nie zapomnij uzupełnić go o element oświetlenia.

Oświetlenie główne

W każdym pomieszczeniu musi znaleźć się źródło światła, które oświetli cały pokój. Jest to zazwyczaj centralnie umieszczony u sufitu żyrandol, lampa lub plafon. Który z nich wybrać? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia. My osobiście polecamy do kuchni lampy, plafony do łazienek, sypialni i korytarzy, a żyrandole do salonu, chociaż w salonie doskonale sprawdzi się też odpowiednio zaprojektowany plafon, szczególnie jeśli sufit znajduje się dość nisko. Tam gdzie słabiej dociera światło ze źródła głównego, można zastosować tak zwane oświetlenie orientacyjne. Stojące lampy czy lampki nadszafkowe oświetlą najdalsze zakamarki w Twoim salonie.

Barwa światła ma znaczenie

Barwa światła to nie tylko kwestia preferencji. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie wcześniejszego planu urządzania mieszkania. Zazwyczaj najpierw montujemy oświetlenie, a dopiero później malujemy ściany. Jeżeli zdecydujesz się na zimną barwę światła i ściany w kolorze żółtym , w rezultacie uzyskasz odcień zielony. Ale tylko wtedy kiedy zapalisz światło. Zawsze możesz wymienić żarówkę, tylko po co generować niepotrzebne koszty? Przemyśl to dobrze. Jeżeli nie jesteś przekonany do barwy ciepłej, zdecyduj się na neutralną. Pamiętaj też o tym, że jasne kolory „rozpraszają” światło, ciemne zaś je pochłaniają.

Oświetlenie otaczające

Na pewno tworząc swój projekt uwzględniłeś nie tylko funkcjonalność oświetlenia, ale i jego estetykę. W tym pomoże Ci oświetlenie otaczające, które stworzy niepowtarzalną atmosferę. Ciekawym pomysłem są podwieszane sufity z oświetleniem LED – wyglądają fantastycznie! To doskonałe rozwiązanie do łazienki, przedpokoju czy salonu. Zanim kupisz paski ledowe, pamiętaj, że tutaj barwa światła też jest ważna. Jeśli jednak nadal masz wiele wątpliwości, możesz skorzystać z katalogów, które podsuną Ci pomysły, w jaki sposób urządzić mieszkanie.

Artykuł przygotowany dzięki: http://lampykemar.pl

=